Bildiğiniz gibi, BBC yapımlı Sherlock dizisinin “The Reichenbach Fall” bölümünde, Moriarty kafasını uçurunca zaten köşeye sıkışmış olan Sherlock, bir süreliğine ortadan kaybolup kendini temize çıkarabilmek adına planladığı düşüşünü gerçekleştiriyor. Düşüşün ardından, Sherlock’un öldüğüne inanmayan teoricilere de ekmek  çıkıyor. Hep birlikte ortaya attıkları teorilere ve gerçek düşüşe bir göz atıp sonrasında Holmes’ün bilgi havuzundan bir yudum alalım.

[adinserter block=”1”]

Teori1:

[adinserter block=”1”]

Teori2:

Gerçek Düşüş:

[adinserter block=”1”]

 

“Üç yıl boyunca Dr. Watson, Holmes’ün Moriarty ile Reichenbach Şelaleri’nde yitip gittiğini düşünmüştür. Oysa “Son Vaka”da gerçekleşen olayın aslında bir son olmadığı, takip eden “Boş Ev” hikayesinde Holmes bir eski kitap koleksiyoncusu kılığında yeniden ortaya çıkınca anlaşılır. Şaşkınlığını üzerinden atan Watson’ın bu sefer merakı üstün gelir: “Otur da bana o korkunç uçurumdan nasıl sağ kurtulduğunu anlat!” Holmes verdiği cevapla böylesi bir düşüşten kurtulmanın tek yolunun düşmemek olduğunu ifade eder: “Oradan sağ çıkmam pek de zor olmadı, zira oraya hiç düşmedim.””

 

Sizin şelaleler ve yer çekimi karşısında şansınız ünlü dedektifinki kadar sağlam olmayacaksa da umutsuzluğa düşmeyin. Yine de hayatınızı kurtarabilecek birkaç teknik var.

 

  • Düşmeden önce derin bir nefes alın. Düşüşünüz hızlı, nahoş ve son derece ıslak olacaktır; ayaklarınız uçurumun kenarından ayrıldıktan sonra alacağınız her nefes muhtemelen ciğerlerinizin suyla dolmasına sebep olacaktır. Unutmayın ki yeniden nefes alabilmeniz biraz zaman alacaktır ve nehre daldığınızda ciğerlerinizin hava ile dolu olması yüzerliğinizi artıracaktır.

 

  • İleriye, uçurumun ötesinde doğru atlayın. Mümkünse uçurumun kenarından olabildiğince uzağa doğru atlayın. Düşerken denk gelmek istemeyeceğiniz kayalık çıkıntılar ve şelalenin hemen altında birikmiş büyük taşlar olabilir. Genel kural şudur: Kenardan ne kadar uzağa atlarsanız içine düşeceğiniz su o kadar derin olacaktır.

 

  • Vücudunuz yere dik olsun, ayakuçlarınız aşağı göstersin. Suyun ne kadar derin olduğunu bilmeniz mümkün değil, dolayısıyla suya ilk önce ayağınızın girmesi en güvenlisi olacaktır. Ayağınız veya bacağınızı kırılsa bile kıyıya varmanız mümkün olur, kafatasınızı kırmanız ayrı mesele…

Bir Şelaleden Düşüp Nasıl Hayatta Kalınır

  • Kafanızı korumak için kollarınızı kullanın. Holmes’ün “Mazarin Taşı” hikayesinde söylediği gibi: “Ben bir beyinim, Watson. Geri kalanım yalnızca fazlalık.” Dolayısıyla düşüşten zarar görebilecek anatomik bölgeleriniz arasında en çok korunması gereken yer kafatasınızdır. Düşüş esnasında karşılaşabileceğiniz sert nesnelerden korunmak için kollarınızı başınızı etrafında sarın.

 

  • Suya girince kollarınızı ve bacaklarınızı açın. Bu, bir direnç oluşturup batışınızı yavaşlatacaktır.

 

  • Hemen yüzmeye başlayın. Zaman size karşı işliyor olacak. Eğer su dondurucu bir soğukluktaysa kaslarınıza kramp girmeden önce kıyıya ulaşmak için otuz saniyeden az bir süreniz var demektir. Aksi halde hipotermik şoka girebilirsiniz. Şelalenin arkasından kısılıp kalmamak için ondan mümkün olduğunca uzağa doğru kulaç atın ve gördüğünüz en yakın kıyıya doğru yönelin.

[adinserter block=”1”]

Bonus: Robert Downey Junior’ın müthiş oyunculuğuyla mest ettiği Gölge Oyunları filmindeki düşüş.

[adinserter block=”1”]

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here