Uzun uzun zaman önce galaksinin çok uzak bir köşesinde unutulmuş bir çöl gezegeninde hayatından daha fazlasını bekleyen bir genç vardır.

Bilgi

Star Wars; dokuz devam filmi, iki solo filmi ve bi’ düzine dizisi olan efsane bi’ seridir.

Aynı isimli çizgi roman serisinden uyarlanmıştır.

Serinin hikâye açısından dördüncü filmidir.

1977 yapımlı bu film kendisinde önce yapılmış ve belki de sonra yapılan tüm filimlerden daha çok beğenilmiştir.

Film Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Film İMDB (uluslararası film veri tabanı) tarafından 8,6 puan almıştır.

Konu

Ölüm yıldızı planlarını alan Alderaan prensesi, asi lideri Leia Organa tüm galaksinin kaderini ellerinde tutmaktaydı.

Planları asi üssüne götürmek üzereyken tüm filosu karanlık Lord Dart Vader önderliğinde imparatorluk tarafından saldırıya uğradı.

Prenses Leia son umut olarak ölüm yıldızı planları astromek droid R2-D2’ya ve protokol droidi C-3PO ile birlikte jedi ustası Obi-wan Kenobi’ ye göndermiştir. 

Tatooine adında bir çöl gezegenine inen droidler hırsızlar tarafından çalınıp Luke adında bir genç ve onun amcasına satılır. Luke droidlerin Obi-Wan Kenobi adında birini aradıklarını öğrenir. Onları Ben Kenobi isminde yaşlı ve biraz çatlak bir adamın yanına götürür.

Ben Kenobi’nin aslında Obi-Wan Kenobi olduğunu ve babasının da Dart Vader tarafından öldürülmeden önce bir jedi şövalyesi olduğunu öğrenir. Prenses Leia’nın gönderdiği mesajda Obi-Wan Kenobi’nin galaksinin son umudu olduğunu ve bu planları asilere götürmesi gerektiğini söyler. Luke amcası ve gezegendeki herkes gibi çiftçi olmaktansa babası gibi jedi olmayı ve galaksiyi kurtarmayı arzulamaktadır. Bu yüzden Obi-Wan ile gitmeye karar verir.

Obi-Wan Kenobi, Luke ve droidler gezegenden ayrılıp asi üssüne gitmek için Han Solo ve Chewbacca isimli iki kişiyi ve gemilerini kiralar. Böylece tüm galaksi değişmeye başlar.

Asi üssüne varamadan imparatorluk ölüm yıldızı Prenses Leia’nın gezegenini gözleri önünde havaya uçurur. Bu durum üzerine Luke Prenses Leia’yı kurtarmak için ölüm yıldızına gitmeye karar verir. Han ne kadar bu durumu sevmesede başka çaresi yoktur. Ölüm yıldızında ezeli bir savaş tekrar yaşanır. Obi-Wan Kenobi ve Dart Vader arasında, bu iki ışın kılıcı ustasından hangisi galip gelecek?

Luke jedi olup asiler ile birlikte ölüm yıldızını durdurabilecek mi? Yoksa galaksiyi sonsuz bir kaos mu kaplayacak?

Filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Haftaya yeni bir Star Wars filmiyle devam edeceğiz.

İyi seyirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here