Bu yıl 93’üncüsü düzenlenecek olan Akademi Ödülleri belki de akla gelen ilk uluslararası ödül törenlerinden. Birçoğumuzun ilgiyle ve merakla beklediği Oscar Akademi Ödülleri neredeyse her yıl çığır açıcı bir etki yaratmayı başarıyor. 

Peki ya ödüller sahiplerini bulmadan önce neler oluyor? Adaylar nasıl belirleniyor? Ve en önemlisi:

Oscar Kazanmak Neden Bu Kadar Zor?

oscar

Bir oyuncunun Oscar adayı olabilmesi için yazılı olmayan ilk kural, bir Hollywood filminde oynaması gerektiği. Bir Hollywood filminde oynamadıysanız Oscar kazanma şansınız çok düşük. Ayrıca bu filmlerden birisinde görünebilmek için bile bir sürü seçmeye girmeniz,seçilmeniz ve üstüne olağanüstü bir performans sergileyip aday gösterilmeniz gerekiyor. Hem çok yetenekli hem de şanslıysanız Meryl Streep, Robert De Niro gibi oyuncuların yanında aday olarak gösterilebilirsiniz.

Oscar Ödülleri’nin kazananlarını ve adaylarını belirleyen topluluk, yani Akademi, tam 8.000 üyeden oluşuyor. Bu üyeler 17 farklı daldan geliyorlar. Üyeler arasında Nuri Bilge Ceylan, Cast Direktörü Harika Uygur ve Görüntü Yönetmeni Gökhan Tiryaki’nin de bulunduğunu belirtmeden geçmeyelim.

[adinserter block=”1”]

Anladığınız üzere birbirini tanıyan 50-100 kişi ve bu kişilerin oy birliği ile kazananları belirlediği bir yer değil Oscar Akademisi. Bu tanıma uyan bir topluluk arıyorsak Altın Küre’nin tam da bu şekilde ilerlediğini görebiliriz. Altın Küre’nin 88 üyesi var. Bu sebepten kazananı belirlemek Oscar’a nazaran çok daha kolay.

Filmlerin Oscar’a aday olabilmesi için yazılı olan bazı kurallara da uygun olması gerekiyor elbette. Eğer isterseniz adaylıkları,ödülleri ve törenle ilgili her şeyi https://www.oscars.org/ sitesinde daha detaylı şekilde inceleyebilirsiniz.

Oscar Sahipleri Nasıl Seçiliyor?

En İyi Film kategorisi Oscar’ın en önemli kategorisi sayılabilir. Fakat eğer filminizin ödül kazanmasını istiyorsanız bilim kurgu, korku veya fantastik film yapmayın. Çünkü Oscar şimdiye dek bu tür filmlere sadece 3 ödül verdi.

Aday seçimleri ise şöyle bir algoritmaya sahip:

Akademinin 17 farklı dalı olduğunu söylemiştim. Adaylık için yapılan oylamada her dal sadece bağlı olduğu kategoriye aday seçebiliyor. Yani kısacası oyuncular oyuncuları,yönetmenler de yönetmenleri seçiyor. Fakat En İyi Film dalında herkesin sözü geçiyor.

[adinserter block=”1”]

En İyi Film dışındaki adaylıklarda ödül en çok oy alan filme gidiyor. Ancak en iyi olanı seçmenin matematiği oldukça karışık. Diyelim bu kategoride 7 aday var. Akademi, hangi filmin kazanacağını belirlemek için her üyeden 1’den 7’ye kadar tüm filmleri sıralamalarını istiyor. Sonrasında Akademi’nin bağımsız muhasebe firması oyları birinci sıra oylarına göre ayırıyor. Eğer bir film birinci sıra oylarının yarısından bir fazlasını aldıysa sayım sona eriyor. Fakat inanır mısınız,seçim genelde bu şekilde olmuyor.

İşin ilginç yanı şöyle: Herkesin ayrı ayrı liste yaptığını belirtmiştim. İlk sayımda hiçbir film ilk oyların yarısından fazlasını almazsa ilk sırada en az oy alan filme bakılıyor. Diyelim herhangi bir film 12 birinci sıra oyuyla sonuncu olmuş, bu durumda bu film listeden siliniyor. O filme oy veren üyelerin oy hakları, aynı listedeki ikinci filmlere geçiyor. Bu işlem bir film oyların yarısından bir fazlasını alana dek devam ediyor.

Seçimlerde Bütçe Etkisi 

Bir de filmlerin bütçe durumu var. Son 20 yıldır stüdyolar Oscar Ödülleri için filmlere özel bütçeler ayırıyor. Bu bütçe 5-10 milyon dolar arasında değişebiliyor. Bazı filmlerin kendi bütçelerinden bile daha yüksek. Peki bu para neden harcanıyor? Oscar kazanmak, filminizin ilerde yapacağı gişeyi arttırabiliyor. Bu, küçük bütçeli filmler için müthiş bir fırsat diyebiliriz. Tabii bu sayede stüdyolar da prestij kazanıyor ve ödül yarışı daha rekabetli hale gelebiliyor.

[adinserter block=”1”]

Neye Göre Oy Veriliyor?

Son olarak Akademi üyelerin filmlere neye göre oy verdiklerine değinelim. Üyeler genellikle bir filmi iyi olduğu için seçmiyorlar. Dünyanın bulunduğu ekonomik ve politik durum da bunu etkiliyor. Filmden çok filmin insanlar üstündeki etkiye, hissettirdiklerine ve hikayesine oy veriliyor. Elbette önemli olan tek şey bu değil, oyuncuların ve yönetmenlerin filmdeki hikayeleri de önemli.

Örneğin Leonardo DiCaprio reisimizin Oscar’ı nihayet kazandığı film The Revenant’tan önce ödülü kazanabileceği birçok filmi ve performansı vardı. Fakat Revenant ile seçilmesinin temel nedeni, filmin gerçek bir lokasyonda çekilmiş olması ve oyuncunun çekimler sırasında çok zorlanması, her şeyini ortaya koyması Akademi üyelerinin takdir ettiği bir hikaye olduğundan ödüle layık görüldü diyebiliriz.

 

Yani bir film yapmak, bir oyuncu olmak ve üstüne Oscar kazanmak neredeyse dünyanın en zor şeyi. Bu yüzden Oscar kazanmak gerçekten çok takdir edilmesi gereken bir başarı bence. Elbette Oscar ya da herhangi başka bir ödül tek başarı ölçütü olamaz. Fakat bu insanlar sinema sektöründe en iyisi olmak için inanılmaz bir emek harcıyor. Bize de onları ve işlerini hayranlıkla izlemek kalıyor.

Ülkemizin Oscar ile ilişkisini merak ediyorsanız https://fiction.teknodonanim.org/film/turkiye-ve-oscar/ bu yazımıza da göz atmayı unutmayın!

[adinserter block=”1”]

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here