Merhaba sevgili film aşıkları bu yazımda sizlere benim izledikten sonra çok etkilendiğim ve hayranı olduğum 3 filmi tanıtacağım. Bu 3 film birbirinden tamamen bağımsız türlerden olacak.

1. Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi

Bilgi

Başrollerini Brad Pitt ve Cate Blanchett’in paylaştığı film Akademi Ödülleri’nde 13 dalda ödüle aday gösterilmiş ve üçünü kazanmıştır.

Yönetmeni David Fincher, senaryo yazarı ise Oscar ödüllü senarist Eric Roth’dur.

Film İMDB (uluslararası film veri tabanı) tarafından 7,8 puan almıştır.

Konu

11 Kasım 1918’de, New Orleans halkı I. Dünya Savaşı’nın bitişini kutlarken; bir bebek 86 yaşındaki bir adamın fiziksel görünüşü ile doğar. Bebeğin annesi doğumdan kısa bir süre sonra ölür ve babası, Thomas Button, bebeği bir huzurevinin önüne bırakır. Huzur evinde çalışan çift bebeği bulur ve kendi çocukları olmadığı için ona bakmaya karar verirler ve çocuğa Benjamin ismini koyarlar. Çok fazla yaşamayacağı düşünülen Benjamin (Brad Pitt) zaman geçtikçe gelişim göstermeye başlar ve zamanla daha da gençleştiği görülür.

Filmin devamında Benjamin’in aşık olduğu ama fiziksel yaşından dolayı kavuşamadığı bir kadın yüzünden tüm dünyayı gezmeye başlıyor ve gittikçe gençleşerek. Dostlar bu filmi herkesin izlemesini istiyorum gerçekten hayatlarınıza anlam katacak bir film.

2. Oblivion

Bilgi

Oblivion 2013 Amerikan yapımı kıyamet sonrası bilimkurgu filmidir.

Filmin başrolünde Tom Cruise oynamaktadır.

Film İMDB (uluslararası film veri tabanı) tarafından 7,0 puan almıştır.

Konu

2077 yılında görünürde; teknisyen ve asker Jack Harper dünya üzerinde konuşlu küçük merkezlerde görevli tamircilerden birisidir. Yanında iletişim subayı Vica (Victoria) ile birlikte çalışmaktadır ve aynı zamanda aşk yaşamaktadırlar. Jack, Dünya’nın 60 yıl önce Sıkeyv (Scavengers-Scavs) adı verilen uzaylı istilacılar ile yapılan savaş sırasında yıkıldığını bilmektedir. Sıkeyvler ile yapılan savaş esnasında kullanılan nükleer silahlar nedeniyle uzaylılar yenilmiş ama Dünya harap olmuş, radyasyonlu bölgeler oluşmuştur. Dünyada kalan son insanlar Saturn’un uydusu Titan’a yerleşmiştir. Dünya yörüngesine yerleştirilmiş Tet adlı merkez ise Titan’a gönderilmeden önceki son duraktır ve Dünya’daki İHA’ları (İnsansız Hava Aracı) ve Jack’in de bulunduğu küçük merkezleri yönetmektedir. Tet ile her gün Sally adlı görevlinin aracılığıyla bağlantı kurarlar. Jack ve Vica’nın hafızaları güvenlik amacıyla silinmiştir. Geçmişe dair hatırladıkları hiçbir şey yoktur. Ancak Jack sürekli garip rüyalar görmektedir. Bu rüyalarda eski Dünya’da – New York’ta yaşadığını ve anılarında bir kadının olduğunu görmektedir. Diğer taraftan, Jack, savaşı kazanmalarına rağmen Dünya’yı Sıkeyvlere terkedip Titan’a gitmelerine anlam verememektedir. Dünya’da yaşanılabilir yerler keşfetmiş hatta bir dere kenarında bir ev inşa etmiştir. Enkazlardan kitap ve plaklar toplamakta, gizlice kitaplar okumaktadır.

Bir gün Sıkeyvler ona tuzak kurarlar ve yakalamaya çalışırlar. Jack’i bir İHA kurtarır. Ancak Jack Sıkeyvlerin kendisini neden öldürmeyip de canlı yakalamaya çalıştıklarına anlam veremez. Vica’dan gizli olarak inşa ettiği eve gider. Plaklar dinler, kitaplar okur. Bu esanada uzaydan Dünya’ya düşen bir araç görür. Tet komuta merkezinin ikazlarına rağmen olay yerine gider ve NASA’nın 60 yıl önceki teknolojisine ait bir uzay mekiğinin enkazı ile karşılaşır. Uyku kapsülleri içindeki insanlar etrafa saçılmıştır. Bunlardan birisinin rüyalarına giren kadın (Julia Rusakova) olduğunu görerek şaşırır. Bu arada Tet’in gönderdiği İHA’lar uyku kapsüllerine ateş açar ve Jack’in canı pahasına koruduğu kadın dışındaki insanlar ölür. Jack, kadını Tet’e haber vermeden kendi küçük kulelerine götürür. Vica kadını içeri sokmak istemez ama Jack’e karşı koyamaz. Kadın sadece adının Julia olduğunu söyler, mekiğin kara kutusunu dinlemeden bir şey söylemeyeceğini söyler.

Dostlar bu film kesinlikle sizi şaşkınlık içerisinde bırakacak bir dünya yok oluş kıyamet bilimkurgu filmidir. İzlemenizi izletmenizi tavsiye ederim.

 

3. Para Avcısı (The Wolf of Wall Street)

Bilgi

Para Avcısı (İngilizce özgün adıyla The Wolf of Wall Street), 2013 ABD yapımı kara komedi filmidir.

Filmin başrolünde hırslı borsacı Jordan Belfort rolünde Leonardo DiCaprio yer almaktadır. Jonah Hill ve Margot Robbie  gibi isimler de filmin başlıca rollerinde yer almaktadır.

Film, 2014 Altın Küre Ödülleri’nde Leonardo DiCaprio’ya (komedi ve müzikal kategorisinde) en iyi erkek oyuncu ödülü kazandırmıştır.

Film İMDB (uluslararası film veri tabanı) tarafından 8,2 puan almıştır.

Konu

Jordan Belfort 24 yaşında genç ve hırslı bir adamdır. Para kazanma arzusuyla Wall Street borsasında önce komisyoncu ve ardından Stratton Oakmont adında bir yatırımcı firmasında zengin olmak için her şeyi yapmaya hazır bir CEO olur. 90’ların en hızlı günleridir ve New York işlem salonunda her şey olabilmektedir. Önemsiz tahvillerle birçok yatırımcıyı aldatarak, Belfort kısa zamanda bir para makinasına ve aynı zamanda bir harcama makinasına dönüşür. Bir günde hesapları milyon dolarlarla doldururken o gece hepsini aynı hızda harcayabilir. Profesyonel hayatının yanı sıra uyuşturucu, fahişeler, son derece pahalı lüks fantezilerle dolu kirli bir oyunun içindedir. Bu karakterin hayatındaki her şey abartılı bir şekilde devam etmektedir…

Dostlar bu filmi çok fazla anlatmama gerek yok tam bir sanat eseri. Kendini geliştirip iyi yerlerde olacağını hayal eden insanlar bu filimde kendinizin o kadar para için neler yapabileceğinize tanık olacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here