Asfaltın Kralları olarak da bilinen Ford v Ferrari filmi 1963-1966 yılları arasında geçmektedir. Ford v Ferrari filmi adından da anlaşıldığı gibi Ford ve Ferrari’nin rekabetini konu alır.

Bilgi

Ford v Ferrari filmi kadrosunda Christian Bale, Matt Damon, Jon Bernthal gibi yetenekli oyuncular bulunduran bir filmdir.

[adinserter block=”1″]

Ford v Ferrari filmi 2019’da 22 dalda Oscar’a aday olmuş ve 9 dalda Oscar kazanmıştır.

Film planlanırken ana karakterler için Tom Cruise ve Brad Pitt düşünülmüş olsa da Christian Bale ve Matt Damon uygun görülmüştür.

Film IMDB (uluslararası film veri tabanı) tarafından 8,1 puan almıştır.

[adinserter block=”1″]

[adinserter block=”1″]

Konu

Ford v Ferrari 1966 Le Mans yarışının gerçek hikayesinin anlatıldığı biyografi dram filmidir. 60’lı yıllarda Le Mans yarışlarını kazanan araba firması en iyi araba firması sayılırdı.

Ford şirketi parası olan ama yarış arabası üretemeyen, Ferrari ise Ford’un tam tersine sadece yarış arabası üretimi yapan ve maddi durumu iyi olmayan bir araba şirketiydi. Ferrari yıllarca yarışları üst üste kazandığı için Ford’un başındaki II. Hanry Ford yarış arabalarını geliştirme kararı aldı. Bunun için Le Mans yarışlarını kazanan araba tasarımcısı Carroll Shelby ile anlaştı. Carroll Shelby, iyi bir şöför olduğunu bildiği dostu Ken Miles’ı arabaya şoförlük yapması ve arabayı tasarlamada yardım etmesi için işe almıştı. Carroll Shelby’nin dediklerine göre ‘Ken Miles bir arabayı sürerek muayene edebilecek ve baştan aşağıya tamamen geliştirebilecek kadar yetenekli bir araba tamircisiydi’.

[adinserter block=”1″]

Ken Miles’ı canlandıran Christian Bale karakterin yaşadığı maddi zorlukları, oğlunu yetiştirme çabasını, çoğu zaman sinirli olmasını harika bir şekilde seyirciye aktarmayı başarmıştır.

Filmin gerçek olaylardan uyarlanması filmi çok daha etkileyici yapmaktadır.

Fiction olarak Ford v Ferrari filmini ister tek başınıza isterseniz ailenizle birlikte izlemenizi tavsiye ederiz iyi seyirler. Film hakkındaki düşünce ve fikirlerinizi yorumlara belirtebilirsiniz.

[adinserter block=”1″]

[adinserter block=”1″]

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here