Öncelikle belirtmek isterim ki filmler İMDb puanları baz alınarak sıralanmamıştır ya da seçilmemiştir. Tamamen bir gençlik filmi hayranı olarak seçtiğim filmlerdir.

1-)The Breakfast Club

Birbirinden farklı karakter ve ilgi alanına sahip beş öğrencinin cumartesi günü disiplin cezasına kalmasıyla başlar. Normalde koridorda selam vermeyecek kadar birbirini tanımayan gençler sandıklarından daha çok ortak yöne sahip olduklarını fark edeceklerdir.

2-)Mean Girls

Cady daha önce hiç okula gitme şansını yakalayamamış, Afrika’da yaşayan bir zoolog ailenin kızıdır. Anne ve babasının bir üniversitede iş alması sebebiyle liseye başlayacak olan Cady hayatın orman kanunlarından ibaret olmadığını öğrenecektir ve bu durum fazlaca canını yakacaktır. İkonik sahneleriyle beni büyüleyen bu film,lise hayatını da çok güzel özetliyor.

3-)Ben,Earl ve Ölen kız

Biliyorum hepimiz hasta kız ve ona aşık olan çocuk temalı filmlerden sıkıldık. Ama bu film o filmlerden değil.Başrolümüz Greg’in sosyal hayatı pek iyi durumda değildir ve annesi de bu durumdan memnun değildir. Annesi Greg’in bir sınıf arkadaşının kanser olduğunu öğrenir ve Greg’in onunla arkadaşlık kurmasını ister. Ve bunun sonucunda efsane bir arkadaşlık başlar. https://youtu.be/-BBeu30lnmk

4-) 10 Things I Hate About You

Okulun güzel kızı Bianca neredeyse her şeye sahiptir fakat katı aile kuralları ve abla konusundan şanssızdır. Babasının koyduğu bir kuralın sonucu olarak ablasının sevgilisi olmadan kendisininde sevgilisi olmayacağını anlayan Bianca başka yollara başvurarak başka sonuçlara sebep olur. Heath Ledger’ın gençlik haliyle büyüleyici bir performansını izliyoruz.

5-)The Perks Of Being A Wallflower

Charlie zaten asosyalliğin dibine vurmuşken en yakın arkadaşının intihara teşebbüsü bu asosyalliği ikiye katlamıştır. Özel hayatının bu kadar karışık olmasının yanı sıra liseye başlayınca her şeyin daha kötü olacağını düşünür.Olaylar bunun tam tersi ilerleyecektir. İki kardeş olan Sam ve Patrick’in Charlie’yi yanına alması sonucuna Charlie’nin hayattan zevk almayı öğrenmesini izliyoruz. Amerikan romancı Stephen Chbosky’nin kendi kitabının yönetmenliğini yapmış olmasını da eklemeden geçmeyelim.

6-) The F**k İt List

Bu filmi sınav senesi olan insanlara armağan ediyorum. Hepinize selamlar olsun.

Brett Blackmore bütün lise hayatı boyunca başarısı için mücadele etmiş ve mücadelenin sonuna gelmiştir fakat sonuç onu mutlu etmemiştir. İstediğinin bu olmadığını düşünmektedir. İşte bu noktada yaptığı bir liste onun hayatını tersine çevirecektir.

7-)The Basketball Diaries

Leonardo DiCaprio’nun  canlandırdığı karakterimiz Jim basketbol alanında gelecek vaat eden bir gençtir. Uyuşturucuyla tanışana kadar… Bu filmde başrolümüz Jim’in uyuşturucuyla olan mücadelesini izliyoruz. DiCaprio’nun müthiş oyunculuğuyla keyifle izlediğim bu film nasıl Oscara aday gösterilmemiş anlamış değilim. Bahsi geçmişken Oscarla alakalı detaylı bilgi için şu yazımıza göz atabilirsiniz. https://fiction.teknodonanim.org/film/oscar-kazanmak-neden-cok-zor/

8-)Scott Pilgrim vs. The World

Çizgi roman uyarlaması olan bu filmin 6 cildi bulunmakta. Film ise ismini 2.ciltten alıyor fakat konular 6 ciltten karışık bir şekilde alınmış.Başrolümüz Scott’ın sevdiği kızı elde etmek için kızın eski sevgilileriyle verdiği mücadeleyi anlatan bu filmin görselleri adeta çizgi roman tadı veriyor.

9-) Sixteen Candles

Samantha Baker’ın 16.yaş günü gelmiştir fakat hiçbir aile üyesi hatırlamamıştır. Ablasının düğünü,beklenmedik anda gelen büyükanne ve büyükbaba derken Samantha’nın büyük heyecanla beklediği o gün mahvolmuştur. Gençlik kavramını çok doğal ve olağan bir şekilde ele alınan bu hikaye yeni bir yaşın güzelliklerini de bize gösteriyor.

10-)Clueless

Bir kereliğinede olsa filmi okulun en popüler kızının gözünden izlemek istemez misiniz?   Eğer cevabınız evetse bu filme bayılacaksınız. Cher Horowitz okulun takip edilen ve beğenilen kızıdır. Aralarına yeni katılan bir arkadaşı kendince dönüştürmeye çalışmasını izliyoruz. Alica Silverstone ‘un gençlik haliyle karşılaşacağınızı da söylemeden geçmeyelim.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here