YEŞİLİN KIZI ”ANNE”

0
534

 

Netflix’in huzur veren dizisi: Anne With an E

Genel olarak ayrımcılık ve ırkçılık üzerine kurulu, dram ve dönem dizisi olan Anne With an E, 19. yüzyılın Kanada’sında geçiyor. Green Gableslı Anne Shirley’in ve yaşadığı toplumun sorunlarını anlatıyor.

Anne, kızıl saçlı ve asla susmak bilmeyen, yetim bir kızdır. Yetimhane hayatı boyunca ve evlat edinildiği aileler tarafından sürekli olarak dışlanmıştır. Bu da onu her şeyden kaçıp kitap okumaya ve hayal kurmaya itmiştir. Green Gables kasabasında yaşayan, erkek çocuk bekleyen bir aile tarafından evlat edinilmiştir. Hikaye de tam olarak burada başlıyor.

Atmosfer

 

Dizinin öyle bir atmosferi var ki, Anne’in her şeyden kaçıp hayallere daldığı gibi siz de diziye kapılıyorsunuz. İzlerken dinleniyorsunuz, huzur buluyorsunuz. Sizi odanızdan çıkartıp 19. yüzyıla ışınlıyor. Başlarda ilkbaharı yaşarken yemyeşil kırlarda gezip çiftlik hayatını yaşıyorsunuz. Sonbaharla birlikte sorunlar da ortaya çıkmaya başlıyor. Daha sonra kış geliyor ve asıl sorunlar başlıyor. Son olarak tekrar ilkbahar geliyor ve hikaye burada sonlanıyor. Zamanı da büküyor ve sabahın ikisinde sezonun bittiğini fark ediyorsunuz. Daha doğrusu yarım kalıyor. En can sıkıcı kısmı da bu işte. Bir diğer sorunu da Anne’in kafa şişirtecek kadar çok konuşması ve dolayısıyla alt yazı okutmaması. Başladığınızda 3-4 bölüm şans verin derim. Bu hatayı ben de yaptım bu yüzden söylüyorum. İlk bölümler sıkıcı gelebilir ve abartılmış bir dizi olduğunu düşündürtebilir ama vazgeçmeyin. Dizinin mesajını anlarsanız kesinlikle ufkunuzu açılacak ve daha geniş bir pencereden bakmaya başlayacaksınız.

Bölümler

Her bölümde genel olarak farklı bir ayrımcılık veya sorun ele alınıyor. 3 sezon boyunca turuncu saçlarından dolayı Anne akran zorbalığına uğrarken, davranışları ve düşünceleri yüzünden kasaba halkının ‘elalem’i tarafından da eleştirilere maruz kalıyor. Bir bölüm sırf  diğer erkekler gibi kaba olmadığı için arkadaşları tarafından dışlanan bir çocuğa odaklanıyorken başka bir bölümde kasabaya dışarıdan gelen ve ırkçılığa uğrayan bir işçinin yaşadıklarını izliyoruz. Kadın ve erkeklerin eşit olmadığını, her siyahinin köle olduğunu, kızılderililerin barbar veya yamyam olduğunu düşünen geri kafalı kasaba halkının evrilişine tanık oluyoruz dizi boyunca.

Diğer Anne’ler

Yaklaşık 110 senelik olan bir kitaptan uyarlanan hikaye, Netflix’den önce çok kere daha çekildi. Ben küçükken 2001 yapımı Anne Shirley of Green Gables animasyon serisini izlemiştim. 79 yapımı Çiftlik Kızı Anne adlı bir anime versiyonu ve 90’larda yapılmış Road to Avonlea adlı dizisi de mevcut.

Kitaplar

Dizinin Türkiye’de patlamasından sonra kitapları da Türkçe’ye çevrilmeye başlandı. Bildiğim kadarıyla şu an ilk 4 kitap çevrildi. Diziyi yarım kaldığı için hikayenin devamını merak edenlere duyurulur.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here