Disney+’ın ilk projelerinden olan The Mandalorian Star Wars Chapter 6 ile Chapter 7 arasında bir zamanda seçkin askerlerden oluşan Mandalor ırkından Din Dijarin’in maceralarını anlatıyor.

Yönetmen koltuğunda Marvel filmlerinden tanıdığımız Jon Favreu bulunuyor.

[adinserter block=”1”]

The Mandalorian Disney’e sadece izlenmeler ile değil oyuncak satışlarında da bir hayli kazandırdı, bundaki en büyük etkense tabi ki de Baby Yoda. Baby Yoda orjinal üçlemelerdeki Yoda gibi mekanik kukla yöntemiyle çekiliyor ve hiç bir CGI kullanılmıyor.

[adinserter block=”1”]

Bölümler

Ana Karakterimiz her bölüm başka bir gezegene ve ana hikaye altında yan görevlere gidiyor.Her gittiği gezegende farklı dostlar ve farklı düşmanlar ediniyor ve hikayeyi küçük şekilde etkiliyor.Dizi sanki star wars evreninde böyle gezegenler de var farklı farklı ırklar da var demek için yapılmış gibi ilerliyor.

Mandalorlar

Kendilerini ırk olarak değil daha çok din olarak tanımlayan Mandalorların diziye çok fazla yön veren ilginç gelenekleri ve prensipleri var , dizi bu prensiplerle beni her bölümde şaşırtmayı başarıyor.

[adinserter block=”1”]

Görüntü ve Atmosfer

Dizi her bölümde farklı ırkların kostüm ve makyajlarında , gezegen manzaralarında ve efektlerde mükemmel işler çıkarıyor.Görüntü yönetmeni koltuğunda Star Wars:Rogue One’ı yöneten Greig Fraser bulunuyor.Kendisi çoğu yerde CGI kullanmaması ve orjinal Star Wars üçlemesinin efekt ve kostümlerine sadık kalmasıyla kusursuz bir doğallık sağlıyor. Bölümleri izlerken sanki doğa gezisine çıkmış gibi huzur veriyor bi anda gerçek hayattan alıp oraya ışınlanıyorsunuz.Müziklerin de atmosfere görsel efektler kadar katkısı var ,hem western hem de gelecek duygularını aynı anda vererek hiç tecrübe edemeyeceğiniz deneyimler yaşatıyor.

[adinserter block=”1”]

Kötü Yanlar

Yukarıda fazla övdüm sırada kötü yanlar.Dizi genellikle işe yarayan tek formülden gidiyor karakter bir amaç için gezegene iniyor orda başka yan görev alıyor ve ardından tekrar başka bir gezegen bu da bir noktadan sonra sıkıyor.

Benim beğenmediğim diğer bir yanı ise yan karakterlerin oyunculukları bazı bölümlerde çok güzel gelirken bazı bölümlerde fazla sırıtabiliyor.

[adinserter block=”1”]

[adinserter block=”1”]

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here