ÇILDIRMAK ÜZEREYİM!!!

Marvel’in yeni dizisi Wandavision 1 yıla aşkın aradan sonra efsanevi bir giriş yaptı. Pandemi nedeni ile Film ve dizi piyasası ülkemizde olduğu gibi dünyada da büyük hasar gördü. Sinemaların kapanması ile Marvel da bilindiği üzere filmlerini erteledi ve dizilerinin çekimlerini tamamlayıp Disney+ da yayınlamaya başladı. Normal şartlarda Marvel’ın yayınlatacağı ilk dizi Falcon and The Winter Soldier olacaktı ancak sonradan ilk olarak Wandavision’ın yayınlaması uygun görüldü. Wandavision Marvel evreninde Wanda Maximoff ve Vision’u konu alan bir dizi.

E tabi buda benim gibi büyük Scarlet Witch(Wanda Maximoff) hayranlarını oldukça mutlu etti. Bugünkü yazımda sizlere Wandavision 5.bölüm hakkındaki düşüncelerimş,teorilerimi ve bir sonraki bölümden beklentilerimi aktaracağım. Hazırsanız başlıyoruz….

5

DİKKAT SPOİLER UYARISI!!!

[adinserter block=”1”]

4

Bebeklerin Birden Büyümesi

Bildiğimiz üzere önceki bölümlerde Wanda ikiz bebeklerini doğurdu. Bu bebeklerden birinin adını Tommy diğerinin adını ise Billy koydular. Çizgi Romanlarda Tommy’in dayısı(Pietro Maximoff/Quicksilver) gibi hızlı koşabilme yeteneği olduğunu, Billy’in ise annesi gibi cadılık yetenekleri olduğunu biliyoruz. Bu iki kardeş Young Avengers da önemli rol oynuyor.

Bu iki kardeşi bölüm    başında yeni doğmuş kundakta bebekler halinde gördük. Daha sonrasında birden 5 yaşına geldiler. Peki bu nasıl oldu? Bildiğimiz üzere Billy yani çizgi romandaki adıyla Wiccan annesi gibi güçlere sahip. Bu güçler ile zamanla ve gerçeklikle oynayabiliyor. Bu da çocukların nasıl birden büyüdüklerini açıklıyor. Çocuklar dizide 2 kez büyüyorlar ve en son halleriyle 10 yaşına geliyorlar. İlk olarak bebekken kundakta birden büyüyorlar. İkincisinde ise köpek Sparky’i sahiplenmek için büyüyorlar. Çocuklar 3.kez daha büyümeye karar veriyorlar ancak buna Wanda engel oluyor.

Fark ettiğim kadarıyla çocukları büyümeye sürekli bir şey teşvik ediyor. Sanki bir şey çocukların büyümesini istiyor. Çizgi romanda şeytan Mephisto bu çocukları büyütüp kullanmak istiyordu ve bunu yaparken Agatha Hardness adında bir cadıyı kullanarak Wandayı etkiliyordu. Dizide görüldüğü üzere Agatha adında biri yok ancak;

Agatha Hardness

3

AGNES!!

Agnesi dizinin başından beri sürekli Wanda’nın etrafında görüyoruz. Bir şekilde Wandayı manüpüle ediyor. Her ne kadar hiçbir şeyin farkında değil gibi davransa da bence her şeyin farkında. Hem Wandayı hemde çocukları manüpüle ederek Mephistoya bir şekilde hizmet ediyor. Bu konu ile alakalı teorim şu şekilde;

[adinserter block=”1”]

Mephisto Wanda’nın güçlerini ve yapabileceklerini bir şekilde gördü. Daha sonra Endgamedeki savaştan sonra Wanda yalnızlaşıp içine kapanınca onu bir şekilde manüpüle etti ve delirmesini sağladı. Wanda Visionla beraber Westviuw a geldi. Oraya gelince aklını kaybetmiş güçlü Wanda kontrolden çıktı ve kasabayı bir sitcoma çevirdi ve herkesi kontrolü altına aldı. Kasabayı çevrede bilenlerin hafızaları silindi ve bunu büyük ihtimalle Mephisto yaptı. Daha sonra Mephisto ajanı Agnesi içeri bir şekilde soktu. Wandanın bunları yaparken hafızasıyla oynadı. Bunu yaparak hem olayların farkında olup hemde olmamasını sağladı. Bu sayede kendisi için Tommy ve Billy’i oluşturmak için adımları attı.

2

Visionun Bedenin Alınması ve Sinir Bozucu Tyler 

[adinserter block=”1”]

Bilidiniği üzere bu bölümde Wanda’nın visionu nasıl aldığını kısa olsada gördük. Bu görüntüler sırasında Tyler Wandaya terörist gibi bir sürü kötü ithamda bulundu. Açıkcası bu adam benim sinirimi çok bozdu. Ekrana yumruk atasım geldi. Ben kesin bu adamın bir haltlar çevirdiğini düşünüyorum. Kokusu yakında çıkar. Her neyse daha sonrada visionun savaş aleti olmak istemediğinden bahsetti. Wanda’nın visionu silah olarak kullanmak istediğini ima etti. Bunu söyledikten sonra benim aklıma ilk olarak  şu soru geldi; eğer vision silah olarak kullanılmayacaksa neden gömülmedi ve S.W.O.R.D. üssünde parçalanmış bir vaziyette duruyordu? Ve bu adam neden Wandayı yakalamak için bu kadar hırslı? Ben bu adamın Mephisto ile bir bağlantısı olduğunu düşünmüyorum ancak sağlam pabuç olmadığıda belli. Ve Wanda o adamın ne halt olduğunu biliyor ki bu yüzden silahları onun üzerine nişan aldırdı.

1

Norm’un Uyanması ve Pietro’nun Gelişi

Dizinin sonuna doğru vision S.W.O.R.D. dan gelen bir eposta açtı ve e-posta açılınca çok garip bir sahne oluştu. Bu sırada vision normu uyandırdı ve Norm adeta ona yalvardı. Önceden de şüpheleri olan vision daha da şüphelenerek Wanda ile konuşmaya gitti. Wanda ile olan konuşmasında hiçbir şeyi hatırlamadığını belirtti. Burada benim aklıma takılanda şu oldu;

Hatırlarsanız Avengers: Infinty War da Wanda Visionu parçaladıktan sonra Thanos Visionu zaman taşı ile eski haline getirdi ve taşı aldı. Bu sahnede vision eski haline geldiğinde olayları hatırlayarak geldi ve thanosa engel olmaya çalıştı. Burdan yola çıkarak visionun başından zihin taşı çıkarılıp takıldığında hafıza kaybı yaşamadığını varsaydım. Yani eğer Visionu Wanda güçlerini kullanarak hayata döndürdüyse visionun her şeyi hatırlaması gerekiyordu. Burdan yola çıkarak visionun hafızası silindi. Büyük olaslıkla bunu şeytan Mephisto yaptı.

Bölümün en sonunda kapı çaldı. Kapı çaldığı sırada Wanda ve Vision kaavga ediyordu. Ve wanda bunu kendisinn yapmadığını söyledi. Bu nokta çok önemli çünkü aslında her şey Wandanın kontrolünde gibi gözüküyor ancak bu bölüm bunun doğru olmadığını gördük. Daha sonra kapı açılınca gelen kişinin Pietro olduğunu gördük. Ancak bu X-Mendeki Pietroydu. Bu hepimizi çok şaşırttı. Bu konu için olukça fazla teori üretebilir ancak benim düşüncem şu yönde; Mephisto yani şeytan insanlara oyun oynamayı seven biri. Wandaya pietro diye başka birini gönderdi ve onu kandırdı. Wandanın onu gerçek Pietro olduğunu sanmasını nasıl yaptı bilmiyorum ama onun gerçek Pietro olmadığını Darcy’in yayının başındayken kullandığı recast kelimesi dizilerde bir karakteri oynayan oyuncunun başka bir oyuncuyla değiştirilmesi demek. Yani bu dizilere özgü bir terim. Darcy’nin sözleri ile onun gerçek Pietro olmadığını ve bunun dışarıdaki insanlar tarafından bilindiğini görmüş olduk.

[adinserter block=”1”]

Her geçen bölüm dahada heyecanla devam eden Wandavisionun bir sonraki bölümünde nelere olacağını heyecanla bekliyorum. Umarım dizi hayallerimdeki gibi biter ve istediğim sahneleri görürüm. Ve ayrıca Elizabeth’in bahsettiği şoke edici kişiyi sabırsızlıkla bekliyorum. Yorumlarınızı bizle paylaşmayı unutmayın!!!

Diziyi izleyebileceğiniz bazı siteler;

https://diziboxx.com/wandavision

https://dizimag2.org/dizi/wandavision/1-sezon-1-bolum/

WandaVision 1. Sezon izle

[adinserter block=”1”]

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here