THE CROWN

İngiliz kraliyet ailesinin bilinmeyenlerini gün yüzüne çıkarıyor. Son dönemin popüler dizisi The Crown, günümüzde de sık sık gündem olan kraliyet ailesinin son yüzyılına yani Kraliçe II. Elizabeth’in tahta geçmesini ve sonrasında yaşanılanları konu alıyor. Dizide Kraliçe II. Elizabeth sık sık geçmişe gidip babasının gözlerinin önünde yaşadıklarından da ders çıkarıyor. Sadece göstermelik de olsa monarşinin hala varlığını sürdürmesinin ardındaki yatırımları da görebiliyoruz.

[adinserter block=”1”]

THE CROWN'da Maaş Rezilliği: Stüdyo Özür Diledi, Akıllar Hâlâ Durumu Almıyor – Geekyapar!KARAKTERLERİN GELİŞİMİ

[adinserter block=”1”]

Tabi dizi ilerledikçe karakterler yaşlanıyor ve karakterleri canlandıran oyuncular da değişiyor. İlk iki sezonda Kraliçe II. Elizabeth’i Claire Foy canlandırırken, eşi Windsor Dükü’nü Doctor Who ile tanıdığımız Matt Smith canlandırıyor. Vanessa Kirby kraliçenin kardeşi prenses Margaret, Eileen Atkins kraliçe Mary ve Victoria Hamilton ana kraliçe rolünde karşımıza çıkıyor.

[adinserter block=”1”]

crown 6

SÜRPRİZ OYUNCU

The Crown dizisini ilk izlemeye başladığımda benim için sürpriz oyuncu tabi ki Chernobyl dizisinde oyunculuğu ve karakterine aşık olduğumuz Jarred Harris oldu. Aynı babacan tavır, aynı samimiyeti rolüyle bütünleştirmeyi başaran oyuncu diziye,  ikinci bölümden veda etmiş gibi görünse de kraliçe II. Elizabeth’in anılarında sık sık karşımıza çıkıyor 🙂 .

The Crown dizisinin konusu nedir? Kaç bölüm ve sezon? The Crown oyuncuları (Oyuncu kadrosu) listesi - Televizyon Haberleri

KİNG GEORGE

Prens George, tahtın varisi olan abisi VIII. Edward’ın daha taç giyme töreni bile yapılamadan tahttan çekilmesiyle krallığın başına geçiyor.

KRAL’IN ZOR GÜNLERİ

Ülkenin içinde bulunduğu zor durum, dünya savaşı ve çeşitli ülkelerde monarşinin yıkılmasıyla İngiliz kraliyetinin üzerindeki baskının artması Kral George’un kısa ve zor bir yaşam sürmesine sebep oldu. Akciğer kanseri olan kral sadece 16 yıl tahtta kaldıktan sonra öldü.

[adinserter block=”1”]

THE QUEEN

Yerine Kraliçe II. Elizabeth geçti. (1952) Hala tathta ki yerini koruyan Kraliçe II. Elizabeth 2020 yılı itibariyle en uzun tahtta kalan kraliyet üyesi oluyor. Kraliçe’nin erken tahta geçmesi ana kraliçeyi tedirgin etse de, Kraliçe’nin eşi Windsor düküyle özel hayatı ve kraliyet işlerini birlikte yürütmekte zorlandığını görsekte o Queen Elizabeth. Her şeyi samanaltı etmesiyle ünlü olduğunu unutmamak gerekir. Yoksa hala koltuğunda oturamazdı değil mi? 🙂

YASAK AŞKLAR

İlk iki sezon ayrıca Prenses Margaret’ın yasak aşkına da şahit oluyoruz. Kraliyet ailesinden bir üyesinin boşanmış ama eski eşi hayatta olan biriyle evlenmesi kilise tarafından kesinlikle yasaklandığı için Margaret sevgilisine kavuşamıyor tabi ki. Zaten kraliyet boyunca yasak aşklar ve monarşinin korunması için yapılmış sevgisiz evlilikler gözümüze çarpıyor.

 

İngiltere'de 'The Crown' tartışması büyüyor

PRİNCE CHARLES

[adinserter block=”1”]

Tabi ki krallık sürerken şu an tahtın ilk sıradan varisi olan Prens Charles da büyüyor. Prens’in bir kraliyet üyesi olarak yaşadığı zorluklara da bolca değinilmiş. İzlerken ufak bir kalp kırıklığı da yaşıyoruz. Büyüyüp yanlış(!) kıza aşık olunca işler daha da karmaşık bir hale geliyor. Ana kraliçe bu duruma el atıp kızın başka biriyle evlenmesini sağlasa da prensle ilişkisini sonlandırmaya yetmiyor. Ve bir gün Lady Diana ile karşılaşıyor.

Netflix'ten Diana resti: The Crown'a uyarı yok - Son dakika dünya haberleri

DİANA

Diana’nın aileye katılması herkesi etkisi altına alması ve Galler Prensinin evlen baskıları altında kalması uzun sürmüyor. Prens Charles ve Diana’nın mutluluğuna gölge düşüren sayısız olaylar ise 4. sezonda karşımıza çıkıyor. Tabi kraliyet ailesini de zor günler bekliyor diyebiliriz.

Dördüncü sezonu çok yakın bir zamanda yayınlanan dizi hakkında daha fazla spoiler vermeden ekleyeyim.

[adinserter block=”1”]

Kraliyetin günümüzde hala göze çarpan iki ismi Prens Charles ve Lady Diana son sezonda bol bol karşımıza çıkıyor. Kraliçenin ikilemleri, Diana’nın evliliğe dair pişmanlıkları, Prenses Anne’in kıskançlıkları ve özel hayatıyla ilgili pek çok şey göreceğimiz yeni sezon için iyi seyirler diliyorum.

[adinserter block=”1”]

https://www.youtube.com/watch?v=JWtnJjn6ng0

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here