Her bilim kurgu sever gibi benim de en çok sevdiği tür olan survival temalı dizi ve filmleri sıralıyorum bu listemde. Bu filmler genelde bir felaketle başlar, sonrasında bir adada, uzay gemisinde mahsur kalan bir grubu ya da farklı bir türe karşı olan savaşı anlatır ki bunlar da genelde ya uzaylılara ya da zombilere karşı olur. Sürükleyicilikte tavan yapmış, klişelere sebebiyet veren işte o yapımlar:

[adinserter block=”1”]

1- LOST

Imdb: 8.3

Bu yapımı her tür dizi-film severin mutlaka izlemesi gerekir. Hayatta kalma temasını garip olaylarla harmanlayan Lost dizisi tam 6 koca sezon sürdü. İzleyenlerine mutlaka denk gelmişsinizdir, övgüleri de sizi izlemekten soğutmuş olabilir ama soğutmasın çünkü bu dizi izlenmeyi sonuna kadar hak ediyor. Bir adaya düşen yolcu uçağının kazazedeleri her bölüm farklı fantastik olaylara karşı mücadele vermektedir. Kimi zaman kutup ayılarına kimi zaman birbirlerine kimi zamansa ormanda dolaşan ruhlara…

2- THE WALKING DEAD

Imdb:8.2

[adinserter block=”1”]

Bu diziyi çoğunuz izlemiştir ama yeni gelen nesil de kaçırmasın, izlemeyen varsa hatırlasın diye buraya ekliyorum. Rick Grimes’lı, Daryl’lı Michonne’lu nice sezon, neler atlattık bu yürüyen ölülere karşı. Karakterler aylaklardan ( twd evreninde zombilere verilen ad ) kaçarken ekran başında aynı heyecanı size yaşattıran bir dizidir twd. 10 sezon oldu şimdiye kadar ve 11. sezonu da yakında gelecek. Ben 8 sezonu 4-5 gün içinde izledim, 2 gün boyunca uyumadığımı hatırlıyorum. Çok fena psikolojik etkisi var. Dünya ile tüm bağlarınızı kopartıyor, sezon bitiminde de etrafa twd evrenindeymişsiniz gibi bakmanızı sağlıyor. Benim gibi yapmayın, önermem ha kaşınıyorum diyorsanız geçmiş olsun şimdiden. Daha detaylı tanıtım için buyurun buraya.

3- THE 100

Imdb: 7.6

Son zamanlarda çıkan en kaliteli işlerden biri daha. Nükleer felaketle dünyayı mahvedenler, bu yok oluş sırasında uzaya kaçmayı başarmıştır. 100 sene sonra uzayda işler zora girince de bir grup suçlu genci yaşanılabilirliğinden emin olmadıkları dünyaya zorla fırlatırlar. İsyankar ergen gençler de insan ırkının yüzyıllardır kirlettiği ve en son içinden geçtiği dünyayı ilk hali gibi gıcır gıcır bulunca mutluluktan ne yapacaklarını şaşırır. Her sezon dünya üzerindeki düşmanlara ve kendi içlerindeki kötülere, aptallara karşı savaş verirler. Daha fazlası ise spoiler. Aşırı akıcı, bölüm finalleri ile tavan yapan ama sezon içinde sinirlerinizi hoplatan ergenlerin mallıklarıyla dolu aşırı güzel bir dizi The 100. Ergen dizisi olarak başlayan ilk sezondan sonra bilimkurgu dizisine geçiş yapılıyor ve cidden çok emek harcanmış bir yapım. Ne yapıp edin, izleyin izlettirin bu diziyi.

[adinserter block=”1”]

4- THE RAIN

Imdb: 6.3

Yeni çıkan bir Netflix içeriği diyebiliriz ancak çok da küçümsemeyin. Danimarka’da ortaya çıkan ve insanları 2 dk içinde öldüren bir virüs, su yardımıyla tüm şehirlere yayılmaktadır.  Simone ve Rasmus da babaları sayesinde bu virüs hakkında erkenden haberdar olmuşlardır ve bir sığınağa ulaşmayı başarmışlardır. Ancak işler yolunda gitmez ve 6 sene boyunca bir başlarına sığınakta yaşamak zorunda kalırlar. 6 sene sonunda yiyecekleri tükenme noktasına gelmiştir ve diğer sığınaklarda hayatta kalanlara ulaşmak için dışarı çıkmak zorundadırlar. Olaylar da bu sığınakta başlar. Ve 3 sezon sürerek son bulur. İlk 2 sezonu çok sürükleyici ve gayet kaliteliyken son sezonu benim için tam bir hayal kırıklığıydı. Yine de şans verilir.

5- SEE

[adinserter block=”1”]

Imdb: 7.6

Tam olarak hayatta kalma kategorisine girer mi bilemedim ancak konusu, görselliği ve baş rolün muazzamlığı itibariyle izlenmesi gerektiğini düşündüğüm bir apple dizisi. İnsanoğlu veba sonucu görme yetisini kaybetmiştir ve dünya üzerindeki tüm teknoloji haliyle kullanılamaz hale gelmiştir. Kitap okumanın sadece hikayelerde anlatıldığı bir gelecek… Ancak bu dünyada görme yetisine sahip bazı çocuklar doğmaktadır ve tabi ki bu çocuklar kimse rahat bırakmayacaktır. Ha işte o çocuklarımızdan ikisinin babası Baba Voss Jason Momoa abimiz. Baba Voss, köyüne dışarıdan gelen bir hamile hanımefendiyi otağına hanım yapar ancak bu hanımefendinin çocukları köyün başına bela doğar. Sonrasında da olaylar başlar. 8 bölümlük tek bir sezonu yayınlanan dizinin çekimleri 14 ekimde yeniden başlamıştı ancak son durum nedir bilmiyorum. Dizide her şey aşırı kaliteli ve sinema tadında. Bunu da yazın bir kenara.

Fragmanı da buyurun:

[adinserter block=”1”]

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here