PARA, EGO, UYUŞTURUCU: NARCOS

0
523

Bugünki yazımız Pablo Escobar’ın kokain imparatorluğunu anlatan Narcos hakkında. Narcos’un kendisini ve karakterleri iki başlığa ayırarak inceleyelim hep birlikte

Dizi Hakkında

İlk iki sezonu Pablo Escobar ve zenginliğini anlatan Narcos , aynı zamanda Pablo Escobar’ın ortaklarıyla kurduğu Medellin Karteli’ni anlatmakta.

Narcos’un son ve 3. sezonu ise Medellin Karteli ile girdiği savaşı kazanan Cali Karteli’ni anlatmakta .

Ben diziyi bitirdiğimde hem çok eğlenmiş hem de mafyaların , silahların çirkin yüzünü bir kez daha görmüş oldum. Umarım  sizin için de öyle olur.

[adinserter block=”1”]

Dizinin başlarında Amerika’nın uyuşturucu ile mücadele için laboratuvarda yakaladıkları insanları kurşuna dizdiğini görüyoruz.
O laboratuvarda o zamanlar fazla popüler olmayan kokain üretilmekteydi. Ve ne hikmettir ki formülü bilen adam oradan kurtulmayı başarır. Ve soluğu o zamanlar yeni popülerleşen Pablo Escobar’ın yanında alır. Ve macera başlamış oldu.

Dizinin devamını fazla uzatıp heyecanını kaçırmak istemiyorum. Bu yüzden elimden geldiğince kısa anlatmaya çalışacağım.

Pablo , kokain sayesinde günden güne daha zengin olmaktaydı. Ne kadar para , o kadar güç tabi. Ama Pablo Escobar bunla  yetinmeyip daha da güçlü olmak istemekteydi. Ve bir hayali vardı : Kolombiya Başkanı olmak. Bir şekilde meclise girmeyi başardı Escobar. DEA (Amerikan Narkotik Birimi) bu durumdan rahatsız olmuş ve durumu Adalet Bakanı’na anlatarak Pablo’nun meclisten atılmasını sağlamışlardır. Ve Pablo artık daha kinli daha öfkeliydi.

[adinserter block=”1”]

Pablo’nun peşindeyse DEA’dan iki abimiz var: Javier Pena ve Steve Murphy. Biri kötü polis olmasına yetecek kadar tecrübeli, biri yapması gerekeni kısa sürede kavrayacak kadar zeki.

3. sezona geldiğimiz zaman ,Steve Abimiz’ in olmadığını ve Cali Karteli’nin ana planda olduğunu görüyoruz. Escobar’la uğraşırken  yolsuzluğun boyutu karşısında şaşıran Pena , bu sezonda yolsuzluk boyutu karşısında ne yapması gerektiğini bilemez. Pablo kadar
olmasa da gene katil olan Cali Karteli’nin sonu , Medellin’den pek farklı olmayacaktır.

[adinserter block=”1”]

Oyuncular

[adinserter block=”1”]

Javier Pena: Dizinin karanlık polisi bir nevi. Meksikalı bir Amerikan Narkotik ajanını canlandıran Pedro Pascal , gerçekten iyi iş çıkarmış
Karanlıktan işlerden anlayan Pena , kartelleri çökertmek için bu işlere bulaşmaktan hiç çekinmez.

Steve Murphy: Bu karakteri Boyd Holbrook canlandırmakta. Amerika’da çarıklı torbacı kovalarken bir anda kendini Escobar’ın peşinde bulur
Pena kadar bu işlerden anlamasa da bir zaman sonra yaptıkları Pena’yı bile şaşırtacaktır. İki ajan abimiz de oyunculuklarıyla diziyi daha çekici
bir hale getirmişler.

Pablo Escobar: Dizinin pırlantası oyunculuğu ile açık ara Wagner Moura oldu bana göre. Escobar dirilse böyle oynamaz harbiden. Escobar’ın her
ruh halini öyle iyi oynamış ki Escobar denince aklıma bu adam geliyor artık.
Escobar karakterini anlatmaya pek gerek yok sanki. Televizyon kaçakçılığından imparatorluğa. Her ne kadar sevmesem de son sahnesi beni
biraz sarsmıştı

Gustavo: Bu karakter Pablo Raba tarafından canlandırılmakta. Dizideki her oyuncu gibi o da işinin ehli gerçekten. Gustavo , Pablo’nun kuzeni ve Pablo’dan daha temkinli birisidir. Belki Pablo , Gustavo’yu dinlese her şey daha farklı olurdu.

Horacio Carillo: Pena gibi gözü kara fakat Kolombiyalı olduğu için işleri daha iyi biliyor. Escobar’la yapılan savaşta rolü önemli olan komutanımızı Maurice Compte canlandırmakta.

Cesar Gaviria: Günde 4 saat uyku , etrafı çakal dolu. Escobar ile mücadelede başkanın kararlılığı çok etkiliydi. Eski Kolombiya başkanlarından birini oynayan
Raul Mendez , işinin hakkını verenlerden.

Gilberto Rodriguez: Cali Karteli’nin babası resmen. Her şey onun tutuklanması ile kötü gitmeye başlıyor. Aşırı zeki ve güçlü bir ikna kabiliyeti var. Ayrıca güçlü devlet ,
ilişkilerine sahip. Cali Karteli’ni Cali Karteli yapan kişidir. Bu rolü aynı zamanda milletvekili olan Damian Alcazar çok güzel bir şekilde oynamıştır.

[adinserter block=”1”]

Chepe: Cali Karteli’nin Amerika’daki uyuşturucu kaynağı. 4 Beyefendi’den biri. Gözünü kan bürümüş denebilir biraz. Ama sadakat konusunda biraz sıkıntılı. Tam değil ama kartel dağıldığı an yeni iş arayışına girişmiştir. Rolü Pepe Rapazote  üstlenmiştir.

Miguel Rodriguez: Karteli yıktın boyu devrilesice. Şaka bir yana her ne kadar hata yapmış olsa da elin den geleni yaptı. Çevresindekiler kötüydü biraz. Yanlış kişilere güvendi.
Karakteri janti bir abi olan Francisco Denis canlandırmıştır.

Jorge Salcedo: Kartel için çok önemli bir rolü olan Jorge, kartelin güvenlik şefidir. Kartel, 6 ay sonra işleri legalleştirme umudu yüzünden Jorge’nin istifasını kabul etmemiştir.
Ailesi için her fedakarlığa hazır olan Jorge , DEA’e büyük yardım etmiştir. Rolü Matias Padin üstlenmekte.

Pacho: Bu karakteri sona sakladım. Çünkü aşırı sevdiğim bir aktör olan Alberto Ammann canlandırıyor. hem performansı hem karizması ile harikaydı.
Rodriguez Ailesi’nden olmayan Pacho , yaptıklarıyla göze girip 4 Beyefendi’den biri olmayı başarmıştır. Daha çok görüşmelerde temsilcilik yapan  Pacho’nun sonu diğerlerinden farklı olmayacak. Ayrıca dünyanın en vahşi eşcinseli olarak anılmakta.

[adinserter block=”1”]

Her ne kadar bu tarz dizi ve filmleri izlesem de silaha ve şiddete sonuna kadar karşıyım.
Dizide de dendiği gibi “Kötü adamlar her seferinde şanslı olmak zorundadır. İyi adamlar bir kere  şanslı olsa yeter.”

[adinserter block=”1”]

[adinserter block=”1”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here