Yer: Dünya- Avrupa – Almanya – Eski Berlin yakınları

Yıl: 2029

Felaket Senaryosu: 2029 Kara Aralık ( Sebep tespit edilemedi. )

Küresel çaplı elektrik, su ve internet kesintileri günümüz devletlerinin çökmesine ve yerlerine kabilelerin doğmasına sebep olmuştur. Bazı kabileler, bu kaosta güçlenip dünyanın hakimi olmak için savaşırken bazıları ise kendilerini bu savaştan izole etmeye çalışmaktadır. Benim gibi distopya hayranıysanız 6 bölümlük Netflix yapımı olan bu diziyi kaçırmayın derim.

[adinserter block=”1”]

KARA ARALIK’DA NE OLDU?

Dizi ormanda, kendini Crow ve Crimson gibi hakimiyet peşindeki kabilelerden gizlenerek yaşayan Origines kabilesiyle başlıyor. Yıllar sonra dünyaya ait olmadığını düşündükleri bir araç, Origines kabilesinden Elja ve kardeşlerinin avlandığı sırada gizemli bir şekilde ormana düşer. Başrolümüz Elja, olay yerinde bulduğu küpü diğerlerinden saklayıp çantasına atar. Kim oldukları tam olarak bilinmeyen Atlantislilerin teknolojilerini ele geçirmeye çalışan Crowlar ise direkt olay yerine ulaşır ve olaylar başlar. Dizideki olaylar ise Almanya’da eski Berlin yakınlarında geçmektedir.

Bu kaosa neyin sebep olduğuysa tam bir muamma. Bu durumu araştıran ve teknoloji toplama yarışına giren insanları da dizide görüyoruz. Dizide ne bu savaşın tarafları belli ne de sebebi. Kuzey Kore’nin başladığı bir siber savaş olabileceği iddiaları yer alıyor ancak kanıtlanabilmiş değil.

[adinserter block=”1”]

BU KAÇINCI KABİLE? KAÇINCI FELAKET SENARYOSU?

Artık o kadar çok felaket senayosu izledik ki her şey klişe ve tahmin edilebilir oldu. Maalesef ki bu dizide sizi pek şaşırtacak bir olay olmayacak. The 100, The Walking Dead izlediyseniz bu diziyi sevebilirsiniz. Sonu itibariyle bende merak uyanıdırdı ancak Dark’ın yapımcısından daha heyecanlı, gizemli bir dizi beklerdim. Bir de Avrupa’nın savaşı bırakıp medeniyeti yeniden kurmak varken ilkel kabileler gibi savaşmasının eleştirisi var…

[adinserter block=”1”]

DARK ULRICH’DEN DOBLOCU DAYIYA

Cidden tüm dizi boyunca en sevdiğim karakter Moses namı-diğer Ulrich oldu galiba. Yeri geldiğinde adam satan yeri geldiğinde ise arkanı kollayan görev adamı. En üzüldüğüm karakter Kiano oldu. Crow kabilesinin Lady Varvara’sını ise başta gıcık olup sonradan ısındım. Kalan karakterler konuşulmaya değer bir karakter sergilemedi.

[adinserter block=”1”]

Görüntü kalitesi güzel, kurgusu eh işte, sürükleyilik ise idare eder. Benim puanım 6.7/10

Imdb: 6.3

Rotten Tomatoes’dan %79 almış.

Google Kullanıcılarını %65’i diziyi beğenmiş.

[adinserter block=”1”]

[adinserter block=”1”]

SPOILERRRRRRRRRRRR!!!!

https://www.youtube.com/watch?v=D53gmww0qIA&ab_channel=EpicSceneTV

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here